Dlaczego w swojej diecie warto mieć oleje tłoczone na zimno 0
Dlaczego w swojej diecie warto mieć oleje tłoczone na zimno

Co oznacza tłoczenie na zimno?

Oleje wytłaczane w tradycyjny sposób, są bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe, które ze względu na swoją budowę i właściwości są wrażliwe na wysoką temperaturę. By uchronić kwasy tłuszczowe przed szkodliwym rozpadem należy zadbać o nie już na etapie procesu tłoczenia. Ochronę tę zapewnią odpowiednie warunki produkcji.

Temperatura tłoczenia na zimno wynosi ok. 40 stopni. Ciepło wytworzone w tym procesie jest zjawiskiem naturalnym, pojawia się w momencie tarcia, dzięki któremu wyciska się ziarno lub pestkę i uzyskuje się olej. Wynika to wprost z praw fizyki, wystarczy, że potrzemy dłonie o siebie, a też poczujemy ciepło. W tłoczeniu na zimno najważniejsze jest by temperatura tłoczenia nie była wyższa, dlatego ziaren się nie podgrzewa, a maszyny tłoczące pracują bardzo wolno. Szybkość pracy tradycyjnej tłoczni olejowej jest zbliżona do naturalnego, ręcznego wytłaczania.

Przeciwieństwem tłoczenia na zimno jest masowa produkcja oleju tłoczonego na ciepło, w której wykorzystywane są maszyny o bardzo dużej prędkości tłoczenia, a ziarna przed tłoczeniem są podgrzewane do temperatury ok. 100 stopni. W ten sposób zawarty w nich olej staje się bardziej płynny co sprawia, że produkt pozyskuje się zdecydowanie szybciej i taniej, jednocześnie pozbawiając go zdrowotnych właściwości. Oleje w produkcji masowej, te które najczęściej znajdziemy na sklepowych pólkach podlegają jeszcze procesowi rafinacji, w którym często wykorzystywane są środki chemiczne. Tak uzyskany olej komercyjny jest pozbawiony smaku i zapachu, staje się zwykłym tłuszczem, pozbawionym większości właściwości prozdrowotnych.

Czy tłuszcz może być zdrowy?

Przez wiele lat popularne było stwierdzenie, że każdy tłuszcz jest niezdrowy. Dziś już wiemy, że to nieprawda. Nasz organizm potrzebuje tłuszczu, nie tylko dlatego, że to w nim są rozpuszczalne i przyswajalne witamy A, D, E i K ale też zdrowy tłuszcz obniża poziom złego cholesterolu, chroni nasze serce i poprawia pracę układu krwionośnego.

A jaki jest ten zdrowy tłuszcz?

Zdrowym tłuszczem, jest każdy olej, który w swoim składzie zawiera zdrowe kwasy tłuszczowe, w tym Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT), do których należą: kwas omega-3 i omega-6.


Dlaczego te kwasy są określane jako niezbędne? Bo są podstawą wielu procesów, które zachodzą w naszym organizmie i co istotne, człowiek nie może sam ich wytworzyć. Musimy przyjąć je z zewnątrz wraz z pożywieniem.

Który olej będzie najlepszy?

Mnogość olejów tłoczonych na zimno może przyprawić o delikatny zawrót głowy. Jak wśród nich wybrać ten, który będzie dla nas najlepszy? Tak naprawdę, każdy olej tłoczony na zimno, jeśli będziemy go regularnie jeść i zastępować nim szkodliwe tłuszcze trans będzie dla nas dobry. Wybierając olej powinniśmy kierować się naszymi osobistymi upodobaniami. Olej rzepakowy ma bardzo przyjemny smak i kolor, więc można go wykorzystywać w wielu codziennych daniach. Olej z lnianki może być alternatywą dla osób, którym nie odpowiada smak oleju lnianego. Warto zwrócić też uwagę na profil tłuszczowy (stosunek omega-3 i omega-6) oraz dobrać olej do pory roku, w jakiej planujemy go stosować. Jesienią i zimą dobrze częściej sięgać po oleje, które stymulują układ odpornościowy np. olej z czarnuszki.

Zaletą dobrej i zdrowej diety jest jej różnorodność. Dlatego warto stosować równocześnie różne oleje, łączyć smaki i cieszyć się z ich szerokiego, prozdrowotnego działania.

Dla kogo oleje tłoczone na zimno?

Oleje tłoczone na zimno dostępne w naszym sklepie są przeznaczone dla każdego. Produkowane w sposób bezpieczny, z poszanowaniem środowiska naturalnego, sprawdzą się w codziennym jadłospisie zarówno dzieci jak i dorosłych oraz osób starszych.

Oleje z naszej oferty są w 100% wegańskie, dlatego mogą być stosowane w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Każdy produkt został wytworzony z zachowaniem rygorystycznych zasad dotyczących temperatury tłoczenia, stąd też sprawdzą się jako źródło zdrowego tłuszczu u osób stosujących diety nisko-węglowodanowe.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl